Centre, laboratoare si Departamente de cercetare Facultate

Centre, laboratoarele şi departamentele de cercetare din cadrul

Facultăţii de Horticultură şi Afaceri  în Dezvoltare Rurală

Centre de cercetare

Denumirea

Denumirea in engleza

Coordonator/

email

link ERRIS

1

Centrul de Biotehnologii in agricultura BIOCERA

Research Center for Biotechnology in Agriculture-BIOCERA

CS I Dr.Hârţa Monica

monica.harta@usamvcluj.ro

 

https://eeris.eu/ERIF-2100-000G-7206

Laboratoare de cercetare

1

Administrarea Afacerilor în Mediul Rural

Business Administration in Rural Area

Prof. Dr. Felix Arion

felixarion@usamvcluj.ro 

https://eeris.eu/ERIF-2100-000R-7273

2

Research And Innovation Center For Entrepreneurship And Technology Transfer (IRCETT)

Research And Innovation Center For Entrepreneurship And Technology Transfer (IRCETT)

Conf. dr. Calin Vac

calin.vac@usamvcluj.ro 

https://eeris.eu/ERIF-2000-000C-0547

Departamentele de cercetare din cadrul Institutul de Cercetări Horticole Avansate al Transilvaniei (ICHAT)

1

Tehnologia produselor horticole

Horticultural products technology

Sef. Lucr. Dr. Rozsa Sandor

rozsa.sandor@usamvcluj.ro

https://eeris.eu/ERIF-2100-000D-7279

2

Legumicultură

Vegetable growing

Prof.dr. Măniuțiu Danuț

dan_maniutiu@yahoo.com

https://eeris.eu/ERIF-2100-000E-7281

3

Pomicultură

Pomology

Prof.dr. Mitre Viorel

viorel.mitre@usamvcluj.ro

 

4

Viticultură

Viticulture

Prof.dr.Bunea Claudiu

claudiu.bunea@usamvcluj.ro

https://eeris.eu/ERIF-2100-000S-7287

5

Floricultură și dendrologie

Floriculture and Dendrology

Conf. Dr. Buta Erzsebet

erzsebet.buta@usamvcluj.ro

https://eeris.eu/ERIF-2100-000N-7289

6

Genetică și ameliorare

Genetics and plant breeding

Prof.dr.Sestraș Radu

rsestras@gmail.com

https://eeris.eu/ERIF-2000-000D-3626

7

Microbiologie și biotehnologii/

Microbiology and biotechnology

Conf. dr. Pop Rodica

rodica.pop@usamvcluj.ro

https://eeris.eu/ERIF-2000-000D-5488

8

Micropropagare si Biodiversitate

Micropropagation and Biodiversity

Prof.dr. Cătană Corina

corina.catana@usamvcluj.ro

https://eeris.eu/ERIF-2000-000B-0510

9

Peisagistică

Landscape

Prof.dr. Dumitraș Adelina

dumitrasadelina@gmail.com

https://eeris.eu/ERIF-2000-000E-0563